Медамбулаторія

Головний лікар Безрідний Олексій Андрійович
Дні прийому: понеділок - субота
Години прийому: 8:30 - 14:00 (понеділок - п ятниця)
                                       8:00 - 13:00 (субота)
ПАМЯТКА

щодо профілактики сказу

        Броварське районне управління ГУ Держсанепідслужби у Київській області інформує, що в  м.Бровари по вул. Щорса 21.01.2015 року зареєстровано випадок сказу у домашньої  собаки,  яка покусала дитину.

Сказ – інфекційне захворювання, яке протікає з ураженням центральної нервової системи, передається від хворих тварин шляхом укусу або ослинення шкіри чи слизових оболонок, особливо за наявності на них мікротравм.

Збудник захворювання – вірус, який може довго зберігатися в холодну пору року в неприбраних трупах, що загинули від сказу.

На сказ хворіють всі теплокровні тварини, переважно плотоядні (дикі та свійські).

Свійські тварини та люди заражаються на сказ від диких плотоядних тварин: лисиць, борсуків, єнотів, куниць, вовків. Небезпечні укуси кажанами.

Основним джерелом для людини стають безпритульні тварини (коти, собаки), а також домашні тварини, котрі не щеплені проти сказу і безконтрольно вигулюються на вулиці. Інкубаційний період (період від моменту нанесення покусу до початку захворювання) в середньому складає 30-50 днів, хоча може тривати 10-90 днів, а в деяких випадках – більше 1 року. До того ж, чим далі місце покусу від голови, тим довше інкубаційний період. Особливу небезпеку являють собою покуси нанесенні в область голови та рук, а також покуси дітей.

          В 2014році за медичною допомогою з приводу покусів тваринами звернулись 343 особи  ( в 2013 р – 375 осіб) в т.ч. по місту – 209, по району 134, найбільше В.Димерка,(23), Красилівка (19), Княжичі (15), Калинівка (10). В основному покуси здійснюються собаками – 270, котами – 67, гризуни -3, с/г тварини -2, дикі тварини -1.

            Випадки сказу серед тварин було зареєстровано в населених пунктах міста та району. У 2013 році встановлено захворювання сказом тварин в населених пунктах Броварського району в с.с.Гребельки (домашня собака),  Калинівка (безпритульна кішка),  В.Димерка (домашня собака)  в смт. В.Димерка ( кіт домашній). У   2014 році зареєстровані випадки сказу у котів в м.Бровари по вул. Гагаріна та с. Требухів.

       Ускладнюють епідемічну ситуацію:

-  активізація  поширення сказу серед тварин ( неблагополучна епізоотична ситуація останні роки);

-  недостатньо проводяться заходи по боротьбі з безпритульними тваринами та недопущення випадків безприв’язного утримання домашніх собак;

-  не ліквідуються умови, що призводять до неконтрольованого розмноження тварин;

-  не забезпечується 100% охоплення щепленнями проти сказу домашніх собак та котів;

-         недостатній рівень гігієнічного навчання та виховання населення щодо заходів профілактики сказу, про що свідчить неправильна поведінка людей у випадку нападу тваринами, її загибелі, знищення, несвоєчасне, або пізнє звернення  за медичною допомогою, відмова від антирабічного лікування(щеплень проти сказу) тощо.

Покуси людей домашніми тваринами (близько 90% ) свідчать про те, що жителями нашого району незадовільно виконуються правила утримання домашніх тварин, до того ж частина  тварин не щеплені проти сказу.

 Щоб вберегти себе від цієї інфекції, слід виконувати такі правила:

-          утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами;

-          виконувати правила утримання домашніх тварин та норм поводження з ними;

-          не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликати ветеринарного лікаря;

-          не знімати шкуру з трупів диких тварин при їх знаходженні;

-          щорічно доставляти на щеплення проти сказу домашніх собак та котів;

-          при покусах терміново звертайтеся  до лікаря за кваліфікованою допомогою, тому що успіх вакцинопрофілактики сказу залежить від того, наскільки швидко ви звернулись за допомогою. Надавайте правдиву інформацію медичному працівнику щодо обставин покусу.

 

Ps: якщо вас вкусила домашня або безпритульна тварина і ви її вбили після цього, то не викидайте труп тварини на сміття, а доставте його в ветеринарну лікарню на дослідження.

 

                                                                                           Начальник                                                                                         О.В. Вакарчук

 

 

 

Comments